خانه » پیشنهاد سردبیر » گزارش «وقایع استان» از نشست بررسی مشکلات واحدهای بزرگ صنعتی استان مرکزی با حضور وزیر صنعت و مسئولان استان/واگذاری به شرط اشتغال

گزارش «وقایع استان» از نشست بررسی مشکلات واحدهای بزرگ صنعتی استان مرکزی با حضور وزیر صنعت و مسئولان استان/واگذاری به شرط اشتغال

چهارشنبه ۲۲ شهریور ۹۶    شماره   ۶۷۸

***

وقایع استان

عباس لعل بار

***

دوشنبه شب در تهران وزیر صنعت، معدن و تجارت میزبان استاندار مرکزی، نمایندگان اراک، خنداب و کمیجان، مدیران صنعتی و مدیران ۶ شرکت بزرگ صنعتی استان بود تا به بررسی مشکلات صنایع استان بویژه مشکلات کارخانجات هپکو، ایرالکو، آذر آب، واگن پارس و ماشین سازی پرداخته و راهکارهایی در خصوص کاهش و رفع مشکلات ارائه گردد. وزیر صنعت در این نشست با بیان اینکه نوسازی صنعت و معدن از مهمترین برنامه های این وزارتخانه است گفت: امسال ۱۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای صنایع در نظر گرفته شده است. به گزارش وقایع استان به نقل از شاتا، محمد شریعتمداری در نشست بررسی مشکلات واحدهای بزرگ صنعتی استان مرکزی که با حضور رئیس سازمان خصوصی سازی ، استاندار استان مرکزی، نمایندگان استان در مجلس و مدیران عامل واحد بزرگ صنعتی استان برگزار شد افزود: بخشی از این تسهیلات صرف نوسازی صنایع و معادن کشور خواهد شد و بخشی را به عنوان خدمات فنی و مهندسی و کمک های یارانه ای برای دریافت وام برای نوسازی صنایع کشورو بخشی به صورت وام برای اجرای پروژه ها قرا رمی گیرد.
وی تصریح کرد : با وجود ۸۵ هزار واحد صنعتی فعال کشور رو به رشد است و بسیاری از واحد های تولیدی در بخش های خصوصی و غیر خصوصی متقاضیانی برای سرمایه گذاری مشترک از اروپا و چین و روسیه و… دارند.
فرمانده اقتصاد مقاومتی در استان مرکزی اظهار کرد : طی سالهای متوالی رشد صنعت منفی بود اما الان این رشد مثبت شده و کشور رو به تعالی و پیشرفت است.
شریعتمداری با بیان اینکه کارخانه های بزرگ استان مرکزی از قبیل هپکو، ‌ایرالکو، آذر آب ،‌ واگن پارس و ماشین سازی اراک سالها از جمله مراکز مهم صنعتی کشور بودند اضافه کرد: نرخ تعرفه باید به شکل رقابتی درمقابل تولید داخلی تعدیل شود.
وی تاکید کرد : قانون استفاده حداکثری از توان داخلی حتما باید به صورت جدی تری در وزارت خانه پیاده سازی شود.
شریعتمداری تصریح کرد : برای این امر برنامه جدی داریم و باید با قدرت اجرا شود در این راستا با حمایت نمایندگان مجلس همه تلاش خود را خواهیم کرد.
وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت در ادامه اظهار کرد: رابطه خوبی با نظام بانکی داریم و این همکاری در آینده بیش از پیش ادامه خواهد داشت.
شریعتمداری یادآور شد : ما حاضریم واحدهای دارای مشکل را به سرمایه گذاران دارای اهلیت با شرط اصلاح ساختار و اشتغال زایی و به منظور بالا بردن مهارت ها و توانایی ها و بهره وری واگذار کنیم اما تولید باید رقابت پذیر و اقتصادی و قابل ارائه در بازارهای بین المللی باشد و اگر نیست اصلاح ساختار کنیم.
وی بـا اشاره به مشکلات هپکو گفت : ما از سرمایه گذاران و کسانی که از بخش خصوصی که شرکت های خصولتی را بخرند و اهلیت داشته باشند و مدیریت کنند و اراده کنند برای تولید بیشتر حمایت می کنیم. برنامه ما این است که همه آنچه در پایین دست سازمانهای توسعه ای و شرکت های تحت نظر هست غیر از ایدرو و ایمیدرو را در شرف واگذاری قرار بدهیم و بخش خصوصی می تواند از این امکان در آینده استفاده کند.
وزیر صنعت افزود: مشکل سرمایه در گردش باید با حمایت ما و بازار حل شود که بازار و نظام بانکی مهمترین حامی هستند. شریعتمداری ادامه داد: صندوق حمایت از واحدهای کوچک و متوسط حتما بایدگسترش یابد و سرمایه اش افزایش پیدا می کند.
در این نشست همچنین استاندار استان مرکزی با اشاره به وجود ۳ هزار واحد متوسط و بزرگ در استان گفت : بسیاری از واحدهایی که زمانی مشکل داشتند اکنون با ظرفیت بالا مشغول به کارند. محمود زمانی افزود : در شرایطی افزایش نرخ ارز،‌ تحریم ها و توقف فعالیت های عمرانی بسیاری از واحد ها را زمین گیر کرد و بعد از آن نیز معوقات بانکی و مازاد نیروی انسانی بر مشکلات افزود.
اما پیش از نشست وزیر با مسئولان و صنعتگران استان در تهران سهامدار اصلی شرکت هپکو در جمع مدیران شرکت و نمایندگان کارگران با بیان اینکه مشکلات مهم بانکی در ۲ بانک ملی و تجارت حل و فصل شده است، گفت: در ایجاد حرکت اصلی احیاء شرکت تاثیر بسزایی دارد.
اسدالله احمدپور افزود: در حسابرسی شرکت مغایرت معنادار نسبت به اطلاعات کدالی در حوزه ارزش دارایی و میزان بدهی شرکت بدست آمده و ضمن شروع پیگیری حقوقی، باعث این شده که طبق قرارداد گروه هیدرواطلس با ســازمان خصوصی سازی، اصلاحیه قرارداد در دستور کار قرار گیرد و پس از تفاهم (احتمال قوی تا آخر هفته) در مورد این اصلاحیه با دولت، در اسرع وقت تسویه حقوق کامل با برنامه ریزی و هماهنگی شورا و مدیریت انجام می شود. وی ادامه داد: بخشی از یکماه حقوق کارکنان در اسرع وقت و با توجه به منابع موجود پرداخت شود. مباحثی مانند نمایشگاه لوازم التحریر ، جشن فرزانگان ، مشکلات خاص پرسنل و …. درحال برنامه ریزی جهت اجرایی شدن است.
احمدپور اظهار داشت: همه در شرکت هپکو همکارهستیم و باید در فضای آرام و توام با رفاقت در مسیر سازندگی شرکت پیش رویم و با توجه به اینکه شرکت از سوی رقبا و سایر ذینفعان در حال رصد میباشد، پرسنل هوشمندانه با قضایا برخورد کنند تا ضمن افزایش حمایت مسئولین ، به نتایج در راستای منافع پرسنل و شرکت آسیب رسانده نشود. جهت احیاء شرکت از ظرفیت تصمیم گیری و خرد جمعی شرکت که شامل شورای کار ،مدیران سطوح مختلف و ….. استفاده خواهد شد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
Designed & Developed by: Sepanta Group Team.