خانه » پیشنهاد سردبیر » وقتی زور استان به آستان نمی رسد/کمباین همچنان کارگرانش را درو می کند

وقتی زور استان به آستان نمی رسد/کمباین همچنان کارگرانش را درو می کند

شنبه ۷ آذر ۱۳۹۴     شماره ۳۱۸

گروه اجتماعی-عادله یوسفی راد:
شرکت کمباین سازی اراک یکی از شرکت های صنعتی و تولیدی است که این روزها وضعیت نابسامانی دارد، اخراج و تعدیل کارگران و پرسنل شرکت ها و کارخانه های اراک این روزها به یک سریال تبدیل شده و مدیران و مسئولین شهری در آرامش به قسمت های جدید آن نگاه می کنند.
شرکت کمباین سازی اراک که این روزها با بحران تعدیل نیرو رو به رو است. این شرکت ظرف سه ماه گذشته بیش از دویست کارگر قراردادی خود را اخراج کرده است و علی رغم نگرانی ها و اعتراضات کارگران هنوز هیچ پاسخ مشخصی برای این اخراج داده نشده و کارگران اخراجی کمباین سازی در وضعیت کنونی اقتصادی را دچار درگیری های بسیارکرده است.
یکی از کارگران اخراجی این شرکت گفت: هم اکنون کارگران قراردادی قربانیان اصلی تعدیل نیروها در کارخانه ها و صنایع تولیدی این استان هستند، بعد از پانزده سال کار کردن برای یک مجموعه در تصمیمی ناعادلانه به یک باره می گویند باید بروی.
وی افزود: از ابتدای سال تاکنون شرکت با نیروهای قرار دادی شروع به بستن قراردادهای یک ماهه کرد و در نهایت بعد از سال ها کار نزدیک به ۲۵۰ نفر از کارگران خود را بدون هیچ توجیهی از کار اخراج کرد.
این کارگر اخراجی ادامه داد: این درحالی اتفاق افتاد که بیشتر این نیروهای اخراجی سابقه از یک تا هجده سال کار در این شرکت را داشتند و برخی کار تخصصی نیز انجام می دادند.
وی گفت: الان نزدیک به سه ماه است که بیشتر ما بیکار هستیم و نتوانستیم کاری دست و پا کنیم، من بارها به شرکت های دیگر برای کارکردن مراجعه کردم ولی به دلایل مختلف چون بالا بودن سن و وضعیت نابسامان تولید به نیروی جدید نیاز نداشته اند.
این جوان اراکی تاکید کرد: من به خاطر از دست دادن شغلم زندگی ام از هم پاشیده است همسر من بعد از سال ها زندگی به دلیل فشارهای اقتصادی در این چند ماه اخیر از من جدا شده و تنها شرط بازگشتش به زندگی بازگشت من به محل کار و یا یافتن یک شغل مناسب است.
وی خاطرنشان کرد: ما بارها بارها به استاندرای، فرمانداری، صنعت و معدن، اداره کار و هر جایی که احساس می کردیم دلسوز کارگران هستند مراجعه کردیم ولی هیچ جوابی دریافت نکردیم.
این کارگر اخراجی گفت: چه کسی در برابر من و سایر کارگران اخراجی مسئول است آیا استاندار و فرماندار نباید پاسخگوی مشکلات مردم باشند، دولت نمی خواهد قدمی برای این قشر بردارد وقتی این وضعیت ادامه دارد چطور توقع دارند که جامعه از اعتیاد و دزدی و قاچاق خالی باشد.
وی گفت: شرکت کمباین سازی یک شرکت تک محصول در خاورمیانه است در عرض سه ماه ۲۵۰ نفر اخراجی داشته و تعدیل نیرویش ادامه دارد و حتی حق و حقوق کارگرانی که اخراج کردن را هم ندادند و گفته اند بروید چند ماه دیگر بیایید.
عباس اسکندری نماینده کارگران کمباین سازی نیز با ابراز تاسف از این اتفاق گفت: تعدیل نیرو از اول شهریور ماه در این شرکت طی دو مرحله آغاز شد.
وی افزود: در مرحله اول ۱۸۴ نفر از کارگران اخراج شدند و یک ماه بعد در اول مهر ماه ۵۸ نفردیگر از کارگران اخراج شدند که اکثر آن ها نیروهای قراردادی با سوابق از یک سال تا ۱۵ سال بودند.
اسکندری توضیح داد: این تعدیل نیرو یک تعدیل ناعادلانه بود و بیشتر اخراجی ها از نیروهای باتجربه و متخصص این شرکت بودند و ما الان در انجام کار با کمبود نیروی متخصص روبه رو هستیم.
وی گفت: بعد از این اتفاق مراجعات و نامه نگاری بسیار با مسئولین ار ناحیه همکاران و پرسنل داشته ایم، اعتصاب و تجمع ولی هیچ نتیجه ای نداشت، در واقع مسئولین استان در این مسئله به کارگران کم لطفی کردند.
نماینده کارگران کمباین با بیان اینکه بعد از پیگیری علت این تعدیل با چند جواب روبه رو شدیم، گفت: ادعای مدیریت این است که جهاد کشاورزی برای خرید ۶۲۵ دستگاه کمباین با این شرکت قرارداد بسته بوده ؛ولی علی رغم امضای قرارداد، متاسفانه به دلیل رکود اقتصادی دولت و ندادن تسهیلات به کشاورزان جهت خرید تجهیزات این اتفاق نیفتاد.
اسکندری ادامه داد: عدم پرداخت بدهی دولت به شرکت کمباین هم دیگر توجیه مدیریت شرکت در خصوص اخراج کارگران بود، گویا شرکت کمباین سازی سه میلیارد تومان بابت صادرات از دولت می خواهد که به او پرداخته نشده است.
وی بابیان اینکه عدم پرداخت تسهیلات در طی یک ساله گذشته دلیل کمبود اعتبار این شرکت شده است، افزود: در آذرماه سال گذشته مصوب شده بود که یک وام ۱۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومانی به این شرکت پرداخت شود ولی به دلایل مختلف از جمله کم کاری بانک ها و دولت این اتفاق نیز میسر نشد.
اسکندری ادامه داد: ادعای دیگر شرکت این است که عدم اجرای طرح جمع آوری کمباین های فرسوده دلیل دیگری است و با خارج نشدن کمباین فرسوده از مزرعه ها قطعا نیاز به کمباین جدید نیست و وقتی ما قرار نیست محصول بیشتری تولید کنیم نیاز به نیروی مازاد نداریم.
وی با اشاره به اینکه ۷۲ درصد سهام این شرکت متعلق به تولیت آستان قدس رضوی است، ادامه داد: هم اکنون صحبت هایی مبنی بر نقل انتقال این شرکت به مشهد است که مستند نیست؛ مدیر اقتصادی آستان قدس رضوی در مجمع فوق العاده کمباین سازی که آبانماه امسال برگزار شد صراحتا اعلام کرد کمباین سازی در چرخه تولید مواد غذایی در اراک باقی خواهد ماند.
اسکندری با بیان اینکه این تعدیل از سوی تولیت آستان قدس رضوی بوده تصریح کرد: تمام این مسائل به دلیل اختلافات بین تولیت آستان رضوی و مسئولین استان پیش آمده و در این میان فقط پرسنل و کارگران به عنوان قشری ضعیف آسیب می بینند.
وی گفت: تاوان این کُری خوانی را باید کارگر بدهد در حالیکه این دو گروه می توانند در جلسات متعدد با حضور نمایندگان خود و کارگران راهکاری برای اختلافاتشان بیندیشند، بهرحال باید استان برخی امتیازها را بدهد تا امتیازهایی بگیرد.
اسکندری تاکید کرد: کارگری که سنش از ۳۵ و ۴۰ سال گذشته و دوران جوانی و انرژی خود را در این شرکت گذاشته حالا باید کجا جذب کار شود؟ مشخص است که هیچ کارفرمایی به نیرویی که انرژی خود را در شرکت دیگری تحلیل داده، نیاز ندارد.
وی ادامه داد: متاسفانه تشکل های کارگری استان هم بیشتر به دنبال دغدغه های شخصی خود هستند تا مشکلات کارگری و بیشتر حمایتشان از کارگر در قالب شعارهای پشت تریبون خلاصه می شود.
اسکندری گفت: ما از دبیراجرایی خانه کارگر و انجمن صنفی کارگران انتظار داریم در جلساتی مشکل این کارگران را مطرح کنند نه اینکه فقط لیست کارگران اخراجی شرکت ها را به صورت نمادین برای دلسوز نشان دادن خود در مجامع مختلف نشان دهند.
وی ادامه کرد: مسئله ای که باید به آن توجه کرد این است که بسیاری از کارگران و پرسنل اخراجی این شرکت از نیروهای توانمند و متخصص بوده اند و می توانند برخی از تکنولوژی های این شرکت که نتیجه تحقیقات بوده را از شرکت بیرون ببرند.
اسکندری تصریح کرد: هم اکنون کمباین سازی تنها شرکتی و کارخانه ای نیست که در اراک به این وضعیت دچار می شود ولی از آنجایی اهمیت دارد که پرسنل این شرکت کم بودند و برخی بهانه ها و ادعاها خیلی توجیه پذیر نیست.
بعد از بحران های آونگان و واگن پارس حالا نوبت کمباین سازی است، همچنین زمزمه هایی از سمت هپکو می آید. کارگران آسیب پذیرترین قشری هستند که در رکود اقتصاد و صنعت ضربه خوردند، قشری که تمام سرمایه شان یعنی جان و جوانی شان را برای تولید و پر کردن جیب عده ای به مزدوری داده اند و حالا بدون هیچ حمایتی در کوران تورم و اقتصاد کمر خم کرده اند.

۲ دیدگاه

  1. بدبختی این کارگران نتیجه خصوصی سازی و فروختن شرکتهای دولتی و ریختن پول آنها در جیب اختلاس گران است به عبارت دیگر غارت بیت المال برای عده ای خاص!

  2. واقعا کدوم انسانیت من یکی از کارگرا اخراجیم من ۲ سال کارکردم میخواستم ازدواج کنم با کمال نامردی همرو ریختن بیرون کدوم عدالت کدوم مردی واگزارتون کردم به امام رضا بخاطر اشگایی ک در اوردیت

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

bigtheme
Designed & Developed by: Sepanta Group Team.