خانه » پیشنهاد سردبیر » روبان قرمز بر جام شانزدهم/گزارش «وقایع استان» درباره خالقان رنسانس پرسپولیس به بهانه قهرمانی در لیگ برتر

روبان قرمز بر جام شانزدهم/گزارش «وقایع استان» درباره خالقان رنسانس پرسپولیس به بهانه قهرمانی در لیگ برتر

دوشنبه ۲۸ فروردین ۹۶
شماره ۵۶۴
****
یاسر هویدی
وقایع استان
****
سرخ های تهران همانگونه که پیش بینی می شد خیلی زود و سه هفته مانده به اتمام بازیها به مقام قهرمانی این رقابتها دست یافته و ده گانه خود را تکمیل کردند. شاید از هفته ها قبل و با دیدن نمایش پرسپولیس در بازیها همگان تصور چنین قهرمانی زودرسی را داشتند؛ قهرمانی که شاید با یک فصل تاخیر اتفاق افتاد ولی ماحصل کار بزرگ و اندیشمندانه تیم مدیریتی باشگاه و کادر فنی این تیم بود تیمی که تمامی رقبا را از پیش رو برداشت، بهترین و تاریخی ترین رکورد ها از خود به جای گذاشت، بهترین نمایش ها را در زمین ارائه کرد و از همه مهم تر ورزشگاه ها را به بهترین شکل ممکن لبریز از هواداران کرد و دوباره مردم را با فوتبال آشتی داد.
پرسپولیس در روزی قهرمان شد که در پایان بازی پایانی فصل قبل که این تیم در عین شایستگی و به علت تفاضل گل دستش از جام کوتاه شد صدهزار هوادار این تیم ایستاده و با تمام وجود بازیکنان و خصوصا کادر فنی تیم را تشویق کردند بله پرسپولیس در همان روز قهرمان شد. سرویس ورزشی «وقایع استان» در این مقال قصد دارد عمده ترین عوامل این موفقیت را بررسی نماید.

مدیریت باشگاه پرسپولیس
روزی که دکتر طاهری از سوی وزارت ورزش و جوانان بعنوان سرپرست باشگاه پرسپولیس انتخاب شد موج گسترده ای از اعتراض های هواداران این تیم شکل گرفت. آنها که یکبار دیگر عجولانه این تغییرات مدیریتی را تحمل نکرده و جانشینی حبیب کاشانی را به جای محمد حسن انصاری فر برنتافته بودند این بار نیز زبان به گله و شکایت گشودند و آه و فغان سر دادند که طاهری ورزشی نیست و این کوتوله کجا از فوتبال سر در می آورد؟ فراموش کرده بودند آخرین باری که تیم محبوبشان جام قهرمانی را بالای سر برد در دوره مدیریتی همان حبیب کاشانی غیر فوتبالی بود.
به هر حال دکتر طاهری جانشین نژاد فلاحی شد که قبلا هم در هیات مدیره باشگاه پرسپولیس در دوره ای طولانی مدت حضور داشت. شاید حالا کمتر کسی بخواهد نقشی ولو کوچک را برای نژاد فلاحی متصور باشد که او باب مذاکره با برانکو را باز کرد هرچند نام منبع مالی این انتقال بزرگ در آن نابسامانی باشگاه پرسپولیس بر هیچکس پوشیده نیست ولی نژاد فلاح نیز در این انتقال بسیار موثر بود.
دکتر طاهری با حکم وزارت ورزش و جوانان سرپرستی باشگاه پرسپولیس را درمیان اعتراض و ناخوشایندی گسترده هواداران پرسپولیس بر عهده گرفت. وی با کوله باری بیست و پنج ساله از سوابق مدیریتی در عرصه های گوناگون صنعت و خدمات زمام یک باشگاه آشفته و افسار گریخته را در دست گرفت؛ باشگاهی که هیچ چیزش سر جای خود نبود و حجم سنگین و وحشتناکی از بدهی و تعهدات مالی بر روی دوش این باشگاه سنگینی می کرد.
طاهری در بدو ورود خیال کادر فنی را بابت ادامه همکاری و حمایت صددرصدی خود راحت کرده و از آنجا که می دانست این مربی محبوبیت زیادی در بین هواداران پرسپولیسی دارد تصمیم درست را اتخاذ کرد و همه جانبه از کادر فنی حمایت نمود، این حمایت وی باعث شد برانکو ایوانکوویچ که توانسته بود پرسپولیس تضعیف شده و بی رمقِ دو فصل قبل را با برد در دربی مقابل رقیب دیرینه تا حدودی به سرمنزل آرامش برساند با آرامش و حاشیهِ امنیت کاری بیشتری بدنبال برنامه های خود برای شروع فصل قبل باشد.
طاهری سپس به سرعت پاکسازی ارکان باشگاه را آغاز کرد و عوامل منفعل مشغول به کار در بخش های مختلف باشگاه را یا برکنار و یا در پست دیگری مشغول به کار نمود، دپارتمان و چارت سازمانی باشگاه نظم ویژه ای گرفت و پرسنل حفظ شده در این سازمان بخوبی و در همان ابتدای کار با طاهری فهمیدند که دوران بطالت و وقت کشی به پایان رسیده است. برنامه های مدونی برای هر یک از بخش ها از سوی طاهری ارائه شد که بر مبنای آن حرکت جدید خود را آغاز کنند، با گذشت مدت کوتاهی همگان تغییرات عمده ای را در باشگاه پرسپولیس شاهد بودند.
اتفاق بزرگ در باشگاه پرسپولیس به کارگیری یک تیم اقتصادی قدرتمند از سوی طاهری برای تامین منابع مالی باشگاه بود که این تیم اقتصادی به رهبری شخص طاهری توانستند با گذشت زمان منابع مالی کوتاه مدت و اسپانسر بسیار قدرتمندی را برای ادامه کار جذب نماید هرچند در این مسیر کمک های هوادار متمول پرسپولیس که نام وی بر همگان آشکار هست نیز بی تاثیر نبود و توانست در مواقع بغرنجی فریادرس مدیریت باشگاه باشد. تیم اقتصادی باشگاه پرسپولیس نه تنها توانست هزینه های جاری و پرداختی های قرارداد بازیکنان را پوشش دهد بلکه با برنامه ای قوی درصدد پرداخت بدهی های خارجی باشگاه و کاهش پرونده های بیشمار پرسپولیس در فیفا برآمد و تاکنون تا حدود بسیار زیادی در این امر موفق بوده و فقط و فقط پرونده بدهی سنگین به مانوئل ژوزه همچنان باز مانده که طاهری به ضرس قاطع از تامین منابع و یافتن راهکار مناسب برای رفع این مشکل خبر داده است و حالا هواداران پرسپولیس خوب می دانند طاهری اهل وعده های سرخرمن نیست و حتما برگ برنده ای در آستین دارد که به موقع رو خواهد کرد.
طاهری در تمام مدت هدایت باشگاه پرسپولیس سعی نمود در زمینه امور فنی و برخورد کادر فنی با بازیکنان از برانکو پیروی نماید و یکی از ارکان موفقیت این باشگاه مبارزه با بازیکن سالاری و جمع کردن حواشی ستاره های حاشیه دار پرسپولیس بود قطعا اگر طاهری در مبارزه برانکو با بازیکن سالاری با وی همراه نمی شد سنگ روی سنگ باشگاه بند نبود و این تیم دو فصل را بدون کمترین حاشیه پشت سر نمی گذاشت.
بر خلاف فصل گذشته که با ناکامی پرسپولیس در بازی آخر و نایب قهرمانی این تیم همراه شد در فصل جاری طاهری و همکارانش در زمینه جذب بازیکن تقریبا تمام خواسته های برانکو را تامین نمودند و پرسپولیس در همان ابتدای فصل نقل و انتقلات توانست بازیکنان مورد نیاز برانکو را جذب نماید و این یکی دیگر از دلایل موفقیت این تیم در رقابتهای این فصل بود هرچند نیمکت خالی پرسپولیس در مقاطع بسیاری به این تیم ضربه زد و دست برانکو برای استفاده از بازیکنان جایگزین بسته بود ولی هرچه بود تمامی نفرات با نظر برانکو جذب و یا از تیم کنار گذاشته شده بودند. عدم موفقیت پرسپولیس در فصل نقل و انتقالات دوره قبل را به پای تجربه کم تیم رهبری باشگاه در بدو ورود به فضای فوتبال ایران می گذاریم و در این فصل به عینه دیدیم که هیچ حرکت رسانه ای در جهت جذب بازیکن تا لحظه قرارداد از سوی باشگاه انجام نمی شد.
نقاط تاریک مدیریت طاهری در این مدت بسیار اندک و انگشت شمار هستند که گل سر سبد آنها بکارگیری بازیکنان اوکراینی و استرالیایی برای این تیم بود که باشگاه در این زمینه با درایت عمل ننمود و شبهات بسیاری بر جای گذاشت، به هر حال سه سهمیه جذب بازیکن این باشگاه با انتخاب های غلطی که حاشیه های زیادی را به همراه داشت سوخت و کادرفنی از این بابت بسیار متضرر گردید.
شاید جالب باشد که بدانید بازیکنان پرسپولیس در سه هفته مانده به پایان رقابتها ۷۰% قراردادهای خود را دریافت نموده اند و هیچگونه اعتراض و حاشیه مبنی بر تاخیر در پرداخت ها بگوش نمی رسد و این یکی دیگر از دلایل آرامش موجود در تیم پرسپولیس بود که بازیکنان با آرامش و تمرکز کامل پای به میدان مسابقات می گذاشتند.

برانکو ایوانکویچ مالک قلبهای هواداران
برانکو با کوله باری از تجربه کار در ایران در زمان سرمربی گری تیم ملی سکان هدایت پرسپولیسی را به دست گرفته بود که دو فصل قبل حتی خطر سقوط به دسته پایین تر را احساس می کرد و برانکو به خود دیده بود که می تواند پاسخگوی حجم بالای انتظار هواداران باشد او کار بزرگ و بسیار خطرناکی را پذیرفت که می توانست اعتبار و نام نیک وی را در فوتبال ایران خدشه دار نماید ولی وی با تکیه بر سرمایه عظیم پرسپولیس که همان هواداران بودند هدایت این باشگاه را پذیرفت.
فصل قبل پرسپولیسی تا نزدیک بوسه زدن بر جام پیش رفت و بهترین نمایش ها را ارائه داد ولی عوامل متعددی که بیشتر آن بی کفایتی تعدادی از بازیکنان و نمایش های ضعیف آنها بود، دخیل شد تا پرسپولیس قافیه را در تفاضل گل به آبی های خوزستانی ببازد، ولی این ناکامی درسهای بزرگی برای برانکو به همراه داشت و او با تجربه گرانبهایی پای به مسابقات این فصل گذاشت.
برانکو تجربه کرد که همیشه بازی زیبا با قهرمانی و پاداش همراه نیست و در بسیاری از بازیهای این فصل اقتصادی فوتبال بازی کرد و علیرغم فوتبال نچندان خوب سه امتیاز بازیها را برداشت. وی مانند فصل قبل در تمامی بازیها به آب و آتش نزد و یک امتیاز را فدای سه امتیاز نکرد و بسیار خردمندانه توانست امتیاز اندوزی کند.
در نیم فصل بخوبی نقاط ضعف خود را پوشش داد و بدون سر و صدا با جذب چند بازیکن مسیر را ادامه داد و البته مهم ترین رکن موفقیت وی این بود که شاکله اصلی تیم فصل قبل را حفظ کرد. وی فهمید تیم اش در درون قفس توری چقدر فقیر است و فردای روز نائب قهرمانی بهترین دروازبان ایران را بخدمت گرفت و حالا می بینیم پرسپولیس ۱۴ بازی را بدون گل خورده پشت سر گذاشته است.
برانکو حتی قهرمانی را فدای بازیکن سالاری نکرد و یکی از ستون های غیر قابل انکار پرسپولیس این فصل را به دلیل بی انضباطی های متعدد از تیم بیرون گذاشت و پادرمیانی های اسطوره های پرسپولیس نیز باعث نشد برانکو از تصمیم خود برگردد. برانکو جو پرسپولیس را بسیار یکدل و یکدست کرد و صمیمیتی بی نظیر را در بین بازیکنان تیم اش ایجاد کرد خبری از باند و باند بازی و چند دسته شدن بازیکنان نبود و همه بازیکن ها برای موفقیت پرسپولیس یکدل شده بودند. در بازی های پرسپولیس آنچه در کنار نکات فنی خیلی به چشم آمد، تعصب و غیرت بازیکنان این تیم بود که تا لحظه سوت پایان مسابقه تا سر حد توان برای تحقق هدفشان می جنگیدند بگونه ای که انگار این تیم هرگز خسته نخواهد شد.
برنامه های مدون تمرینی بلند مدت و همراهی کادر فنی کارکشته برانکو در طول این دو فصل نیز یکی دیگر از ارکان موفقیت باشگاه بود. حضور مربی بدنساز درجه یک در کنار برانکو بدنهای بازیکنان را برای سخت ترین شرایط آبدیده کرده بود و دستیاران دیگر برانکو در مواقع لزوم مشورت های لازم را به وی ارائه می دادند.
ولی آنچه در این فصل بطور کامل عیان شد یک نقص بزرگ برانکو بود که وی مربی حین بازی نیست و هرچه هنر و توانایی دارد تا قبل از سوت آغاز مسابقه است. همان تمرین های بروز و طاقت فرسا و آنالیز حریفان.پرسپولیس در بازی های زیادی از این فصل ریتم اش گره خورد و برانکو نتوانست بازی تیم اش را بخوبی عوض کند و از چنگال تاکتیک حریف خارج شود. برانکو مربی است که تعویض ندارد و هیچ یک از تعویض های این مربی با برنامه و هدف خاصی صورت نمی گیرد و این بزرگترین ضعف پرسپولیس قهرمان است که بازیکنان این تیم در حین مسابقه تنها هستند و هیچگونه هدایت جدید فکری از سوی کادر فنی برای برون رفت از حالت انفعال به درون زمین منتقل نمی گردد. متاسفانه دستیاران برانکو نیز نمی توانند در مواقع لزوم به یاری این مربی بشتابند این نقیصه می تواند در ادامه راه بازیهای آسیایی و فصل آینده یقه پرسپولیس را بیشتر و بیشتر بگیرد. هرچند که همین حالا هم یکی از دلایل ناکامی این تیم در آسیا همین مورد بوده است.

خالقان اصلی این عاشقانه جذاب
پرسپولیس است و هوادارانش؛ همان ها فصل قبل و در ایستگاه آخر ایستاده حسرت خوردند و تشویق کردند و انگار برایشان مثل روز روشن بود این تیم قهرمان است. آنها که برگ جدید و فصل زرینی در فرهنگ هواداری فوتبال ایران در انداختند همانها که در زمان باخت بیشتر و بیشتر عاشق بودند بیشتر و بیشتر حامی بودند. هواداران پرسپولیس خالق اصلی پایان این قصه جذاب بودند. آنها ماندند و ایستادند پای تیم شان تا ثابت کنند هوادار روز خوشی نیستند و امروز با تمام کاستی ها و بی مهری هایی که در حق شان شده است سربلند و سرافراز قهرمانی سزاوارانه خود را جشن می گیرند.

۱ دیدگاه

  1. آقا یاسر خیلی خوب بود… 🙏

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

bigtheme
Designed & Developed by: Sepanta Group Team.