خانه » جدیدترین » افتتاح مسیرهای جدید از فرودگاه اراک/دور دنیا از اراک

افتتاح مسیرهای جدید از فرودگاه اراک/دور دنیا از اراک

سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۵

شماره ۳۳۶

گروه اقتصاد- امیر بکایی:
فرودگاه یکی از ارکان توسعه در هر کشور و شهری است. فرودگاه به عنوان یکی از تاثیرگذارترین و مهمترین رکنهای توسعه، در هر زمینه ایی می تواند نقشی فعال داشته باشد.
فرودگاه به عنوان یکی از اساسی ترین زیرساختها همواره مورد توجه کشورها و شاخصی برای توسعه هر شهر محسوب می شود.
فرودگاه اراک با مساحتی بالغ بر ۴۷۰ هکتار و با داشتن باندی به طول ۳۷۰۰ متر که توانایی پذیرش انواع هواپیماهای رایج مسافربری در جهان را داراست. یکی از بزرگترین و مجهزترین فرودگاه ها در ایران محسوب می شود.
فرودگاه اراک یکی از نخستین فرودگاههایی است که در ایران و خاورمیانه به بهره برداری رسیده و سالها میزبان پروازهای متفاوتی از اقصی نقاط جهان بویژه از غرب اروپا بوده است.
سالها از دوران طلایی و اوج پروازهای اراک می گذرد و در طی این سالها این فرودگاه رکوردی این چنین را به خود ندیده است.
فرودگاه اراک در آستانه ۹۰ سالگی و در راستای توسعه مسیرهای پروازی خود، شاهد افتتاح چندین مسیر جدید و در کشور و خارج از کشور خواهد بود.
مسیرهایی که علاوه بر پاسخگویی به نیاز مردم استان مرکزی و استانهای اطراف، می تواند در اقتصاد استان و شهر اراک نقش بسزایی ایفا کند. مسیرهایی که بسادگی کلانشهر اراک را با جمعیتی حدود یک میلیون نفر به استانبول، یکی از بزرگترین شهرهای فرودگاهی جهان متصل خواهد کرد.
علاوه بر استانبول، مسیرهایی نظیر عسلویه، اردبیل، تهران، نجف، اربیل و دمشق نیز در آینده ایی نزدیک به لیست مسیرهای پروازی فرودگاه اراک اضافه خواهند شد. گفتنی است مسیرهای مشهد و کیش نیز به قوت خود باقی هستند.
حال با تغییر در زمینه های مختلف از جمله علاقمندی شرکتهای هواپیمایی برای افتتاح مسیر از مبدا و مقصد فرودگاه اراک، ارتقا امکانات فرودگاهی و مهمتر از همه اطمینان مردم نسبت به فرودگاه در زمینه برقرار بودن پروازها به صورت دایمی می توان نسبت به جذب مسافر و افزایش مسیرها و سورتی پروازها خوشبین بود.
همزمان با این مسله خرید ۲۷ میلیارد دلاری هواپیمایی هما، از شرکت هواپیما سازی ایرباس و همزمان خرید ۲۰ فروند هواپیمای ATR-72 با ظرفیت ۷۰ نفر می تواند پتانسیل خوبی را برای یکی از هشت کلان شهر ایران بوجود آورد.
فرودگاه اراک درصدد برقراری پروازها در مسیرهای جذاب برای مسافران است، مسیرهایی که در گذشته همواره در مورد آنها صحبت میشد ولی هرگز توان برقراری آن وجود نداشت. مسیرهایی که برقراری آنها همیشه از خواسته های مردم استان مرکزی بوده ولی هرگز به خوبی به آن پاسخ داده نشده است.
هم اکنون و پس از افتتاح باند و بهره برداری از سیستم روشنایی در شب، تمامی محدودیتها در زمینه نشست و برخاست انواع هواپیماها در تمامی ساعات شبانه روز برداشته شده و شرایط برای آغاز پروازها در مسیرهای متعدد و مطلوب داخلی و خارجی فراهم شده است.
حال با حضور کادر مدیریتی جدید در این فرودگاه و آماده بودن تمامی بسترها جهت آغاز پروازها زمان آن رسیده که مردم نیز به وظیفه خود مبنی بر استفاده از این فرودگاه عمل کنند و در جهت گسترش و شکوفایی آن گام بردارند.
این مسئله فقط با حمایت و استفاده از خطوط هوایی افتتاح شده میسر است، بدین طریق می توانیم علاوه بر حفظ خطوط افتتاح شده شاهد گسترش مسیرهای متعدد پروازی از اراک نیز باشیم.
حضور شرکتهای هواپیمایی مختلف نظیر بوراجت کشور ترکیه، هواپیمایی پویا و زاگرس در فرودگاه اراک می تواند نوید بخش دوران طلایی برای شهرمان باشد.
با استقرار و استمرار حضور این شرکتها در فرودگاه اراک براحتی می توان علاوه بر توسعه فرودگاه از مسیرهای پروازی متعدد این شرکتها و فرودگاههای مقصد استفاده نمود.
به طور مثال شرکت هواپیمایی بوراجت ترکیه که عهده دار مسیر پروازی اراک به استانبول شده است، بیش از ۲۰ مسیر را در سراسر اروپا پوشش میدهد. همچنین می توان با یک توقف کوتاه در استانبول، اراک را به قصد غرب اروپا و یا ۲۱۸ شهر دنیا که بواسطه ی دو فرودگاه استانبول به ایران متصل میشوند، ترک کرد.
همچنین می توان از فرصت بوجود آمده در خصوص مسیرهای متعدد و گوناگون نهایت استفاده را نمود و نیز شاهد رونق گردشگری در استان مرکزی بود.
علاوه بر این می توان فرودگاه اراک را به عنوان دروازه ورود گردشگران خارجی و داخلی به غرب و جنوب کشور مطرح کرد، همچنین می توان این فرودگاه را به عنوان هاب پروازی در منطقه غرب کشور معرفی کرد.
افزایش و گسترش مسیرهای پروازی نظیر عسلویه، تهران، استانبول، نجف و … از فرودگاه اراک می تواند با استقبال گسترده مردم روبرو و همچنین سبب رشد اقتصادی استان و کشور شود.
به عقیده ی برخی از کارشناسان امر در واقع کمبود هواپیمای مناسب و نبود مسیرهای پروازی متعدد و متناسب با نیاز شهروندان بزرگترین عامل بی رونقی فرودگاه اراک در گذشته محسوب می شد، نه بی میلی مردم نسبت به استفاده از این فرودگاه و یا نزدیک بودن به پایتخت و رغبت بیشتر مردم برای استفاده از امکانات پروازی در سایر شهرها.
قطعا با اجرا و توسعه مسیرهای پروازی مناسب و حضور فعال شرکتهای هواپیمایی خارجی و داخلی و البته حمایت همه جانبه مردم استان مرکزی، شاهد شکوفایی هر چه بیشتر فرودگاه شهرمان خواهیم بود.

۳ دیدگاه

  1. انتخاب مکان غیر مناسب برای احداث و همچنین عدم زمینه سازی فرهنگی برای شهروندان استان جهت استفاده از فرودگاه مرکز و تغییر مدیریت از جمله مشکلات عدم استمرار پروازهای فرودگاه می باشد امیدواریم شاهد رونق دایمی پروازها در اراک باشیم

  2. باسلام . فقط امیدوارم شاهد گسترش خطوط پرواز ب مقاصد تمامی شهرها باشیم واقعا شهروندان نیاز دارند با مقاصد مختلف . ممنون

  3. همونطور که یکى از دوستان اشاره کردن، مهم ترین مورد اطلاع رسانى و فرهنگ سازى درسته، که باعث جلب اعتماد مردم شهر و استان بشه. و البته مهم تر مسئولین هم به این اعتماد خیانت نکنن.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

bigtheme
Designed & Developed by: Sepanta Group Team.